V Krki smo danes, na mednarodni dan prostovoljstva, podelili priznanje Krkin prostovoljec leta. Za leto 2024 ga je prejel Mitja Remih iz Upravljanja kakovosti. Že tradicionalno smo se zahvalili tudi Krkinim krvodajalcem jubilantom, ki jih je letos 246. Med njimi izstopata Alexander Peter iz Proizvodnje zdravil, ki je kri daroval že 90-krat, in Borut Dobovšek iz Term Krka, ki je to dragoceno tekočino daroval že 70-krat.
Vse več je krkašic in krkašev, ki v iskreni želji, da bi pomagali drugim, sodelujejo v dobrodelnih ustanovah, številni pa redno darujejo kri in se odzivajo ne le na družbenoodgovorne akcije v svojih okoljih, ampak se množično udeležujejo tudi Krkinega tedna humanosti in prostovoljstva, ki poteka že 12 let.
Posebno ponosni smo, da številni krkaši dobrodelnim dejavnostim svoj čas namenjajo vse leto, ne le v okviru organiziranih akcij. Izjemnim posameznikom, ki s svojim humanitarnim delovanjem tako ali drugače pomagajo ljudem v stiski, od leta 2012 izkazujemo čast s posebnim priznanjem Krkin prostovoljec leta.
Ob letošnji razglasitvi prostovoljca leta in krvodajalcev jubilantov je Betka Luštek, slavnostna govornica in Krkina prostovoljka leta 2018, povedala: »Prostovoljci smo lahko vsi, ki imamo veliko in odprto srce ter globoko zavezo in občutek odgovornosti, da pomagamo drugim, saj je prostovoljstvo za nas nekaj povsem naravnega. Ne sprašujemo se, ali bi lahko pomagali, ampak razmišljamo le o tem, kako to storiti. Prostovoljstvo temelji na srčnosti in spoštovanju, prispeva k sočutju in dobrim medsebojnim odnosom ter močno krepi povezanost v družbi.« Poudarila je tudi, da Krka s svojim etičnim delovanjem pozitivno vpliva na družbeno okolje ter spodbuja in motivira k spoštovanju človekoljubnih vrednot.
Krkinim prostovoljkam in prostovoljcem leta se je danes pridružil še en izjemen sodelavec – Mitja Remih iz Upravljanja kakovosti, ki je že vrsto let predan prostovoljnemu delu. Je reden krvodajalec – to življenjsko pomembno tekočino je daroval že več kot 30-krat. Kot usposobljen bolničar je prostovoljec novomeškega območnega združenja Rdečega križa. Vključen je v številne dejavnosti, med katerimi je zlasti pomembno izobraževanje laične javnosti o osnovah prve pomoči. Je dejaven član Jamarskega kluba Novo mesto in mentor številnim jamarjem pripravnikom. Bolničarsko znanje mu je v pomoč tudi pri operativnih nalogah jamarske reševalne službe, ki deluje pod okriljem krovne organizacije. V zadnjih letih je sodeloval v vseh večjih reševalnih akcijah Jamarske zveze Slovenije in tudi tako potrdil, da je zanesljiv, srčen in predan prostovoljec.
Ob prejemu priznanja je povedal: »Moj prosti čas je v 80 % namenjen prostovoljstvu. Zame je to nekaj za dušo, kar me veseli, navdihuje in v moje življenje pripelje nove ljudi. Če nekomu lahko pomagam, se v meni prebudi nekaj pozitivnega in to skušam prenašati tudi na svoje sinove.«
Krkaši z darovanjem krvi rešujemo življenja
Na slovesnosti smo se zahvalili tudi Krkinim krvodajalcem jubilantom, ki so kri darovali od 10-krat do 90-krat. Kot je poudarila Ana Žerjal, predsednica Rdečega križa Slovenije, je krvodajalstvo eno od največjih solidarnostnih gibanj v Sloveniji. In že desetletja kri darujejo tudi generacije krkašic in krkašev.
V Krki je krvodajalstvo cenjeno in ima podporo vodstva. To potrjuje število krvodajalcev jubilantov in ne nazadnje tudi količina krvi, ki jo darujejo naši zaposleni. Samo v okviru akcije Krkin teden humanosti in prostovoljstva smo od leta 2012 darovali 1208 litrov krvi. Sicer pa več kot 1000 zaposlenih to življenjsko pomembno tekočino, ki pomaga rešiti marsikatero življenje, daruje enkrat do dvakrat na leto. Vsako leto se dolgoletnim krvodajalcem pridružijo številni novi.